TOMASZ CIECIERSKI
PAWEŁ SUSID

Inteligencja i talent

8 - 12 styczeń 2007
wystawa obrazów - Galeria BWA "Na Piętrze"

12 styczeń 2007 godz. 17
Miejsce malarstwa w sztuce XXI w.
spotkanie z artystami, projekcje multimedialne

TOMASZ CIECIERSKI

Urodził się w 1945 r. w Krakowie.
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w 1971 r., tam też wykładał na wydziale malarstwa do 1985 roku.
Jego wystawy indywidualne odbywały się m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Wetering w Amsterdamie, Galerii Hans Strelow w Dusseldorfie, muzeum Sztuki w Łodzi, Galerie des Arenes, Carre d'Art Contemporain w Nimes (Francja), Galerii Zachęta Warszawa, muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Bunkier Sztuki Kraków, Galerii Zderzak, Kraków. Galerii DAP, Warszawa (nagroda im. Jana Cybisa za dorobek twórczy), galerii Muzeum Artystów Maszy Potockiej, galerii Le Guern w Warszawie, Galerii Białej w Lublinie i innych.
Ważniejsze wystawy zbiorowe: IX Documenta Kassel (Niemcy), "Europa, Europa" Bonn, Verteidigung der Moderne Positionen der Polnischen Kunst nach 1945 w Museum Wurth w Kunzeisau, i innych.
Pracuje i mieszka w Warszawie.

e-mail: tcie@tlen.pl

 

...Uważam, że urodziłem się malarzem. [...] To jakby moje życie. Wielokrotnie pytano mnie, dlaczego nie robię instalacji, przecież malarze też robią instalacje, na ogół moim zdaniem złe. Rzeźbiarze robią świetne instalacje. Jak na to patrzę to z ulgą wracam do myśli, że jestem malarzem. Chociaż nie potrafię chyba powiedzieć, co to znaczy. Malarze na ogół lubią kolory. Ja lubię czerwony, niebieski, żółty. To mnie bawi, to mnie podnieca. Jak w tym czy innym miejscu obrazu widzę żółte czy czerwone, to odczuwam podniecenie, w takim dobrym sensie. Podobnie jest z zestawieniami kolorów. Malarz tu sobie da żółty, tam czerwony, czasami będzie to dużo znaczyć, a czasami znacznie mniej.

...Czasami jak myślę o obrazach to one się we mnie przesuwają, jakby się przede mną prezentowały. Może podobnie odczuwa kompozytor, który słyszy nienapisaną muzykę i symfonia buduje mu się w głowie. Tak jest chyba z każdym dziełem; ono w jakimś generalnym zarysie musi się zbudować zanim zacznie powstawać. Potem to już idzie, to już jest kwestia warsztatu czy też środków, których chce się użyć. Budowanie tego wewnętrznego zarysu jest ekscytujące. Czasami można się w to zapaść. Pytają mnie "gdzie jesteś?". A ja już jestem w obrazie. To są niemalże odjazdy. [...]

...Najpierw musi być wizja, znaczy ja ją muszę mieć. To jest zawsze. A kiedy mi obraz wyjdzie, przychodzi niepokój, że jest jeszcze tak niesamowicie dużo do zrobienia. Widzę jeden, dwa obrazy do przodu, czasem trzy, więcej nie, ale bez jednego nie byłoby drugiego, jedno ciągnie drugie. Czasami patrzę wstecz i myślę: "ale te alogiczne były świetne, szkoda że było ich tak mało". Ale wszystkie okresy po kilku, kilkunastu obrazach zaczynają mnie nudzić. Kiedy przychodzi znudzenie trzeba zrobić krok, raczej skok. Im dłuższy, tym fajniej. Wtedy wiem, że to jest moje, że nikogo nie było za plecami. Najczęściej taki skok jest konsekwentny, czasami nie jest, ale zawsze ma sens. A tak naprawdę to wszystko powstaje w głowie. Jak wyjdzie z głowy, to idą obrazy.

Tomasz Ciecierski

Z wywiadu z Marią Anną Potocką z katalogu "Pakt z malarstwem" (Kraków BUNKIER SZTUKI, 2003)

 

 

PAWEŁ SUSID

Urodził się 25 września 1952 r. w Warszawie.
Studia w latach 1973-1978 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, kierunek i specjalizacja malarstwo sztalugowe, grafika (litografia), w pracowni prof. T. Dominika i prof. S. Rojewskiego.

Najważniejsze fakty z życia artystycznego:
1978 - Dyplom
1978-1982 - Uprawianie obok malarstwa litografii w pracowni związkowej ZPAP (Saska Kępa)
1984-1992 - Prowadzenie Galerii Młodych (Warszawa, Żoliborz)
1992-1994 - Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych - sekretarz.
1990 - Udział Galerii Młodych w wystawie w Zachęcie
"Galerie lat 80-tych"
1996 - Juror nagrody Cybisa
1999 - Zaproszenie do 1-szej edycji Galerii Zewnętrznej A.M.S.
"Złe życia kończą się śmiercią".
2006 - Galeria Zachęta - "Obrazy w szkole i w domu"
- wystawa indywidualna
2006/2007 - udział w wystawie "Malarstwo polskie XXI w."
- Galeria Zachęta

1999 - Stypendium Ministra Kultury
2001 - Stypendium MKiS 1/2 roku
2005 - Stypendium MKiS 1/2 roku
2006 - Stypendium MKiS 1/2 roku

Autor licznych wystaw indywidualnych i uczestnik wielu prezentacji zbiorowych w kraju i poza jego granicami.

www.psusid.webpark.pl

 

OBRAZY W SZKOLE W W DOMU

Od czasu, kiedy z przekonaniem zacząłem malować, powstawał jakby zapis moich doświadczeń i opis otaczającego mnie świata. Mniej istotny wydaje mi się dzisiaj sposób, w jaki to robiłem, czy było to malarstwo w jakimś sensie przedstawiające, czy już tylko sprowadzone do podstawowych figur, znaków, a nawet samych liter i kolorów.

Szkoła i dom: dwa miejsca i dwa symbole. Pierwszy, to poznawanie i kształtowanie. Drugi, to nasza intymność i prawdziwa natura. Nie jest ważne, czy wiedza zdobyta w szkole przydała nam się, czy raczej więcej zrozumieliśmy poza nią. Gdy przejrzałem swoje obrazy, uwidoczniły się moje główne zainteresowania. Postanowiłem podzielić szkołę na klasy i przedmioty.

Historia - bo wpływa na nasze życie, choćbyśmy nawet próbowali ją ignorować.
Geografia - studiowanie map i flag, które przez pewien czas przykuwało moją uwagę. Na ich podstawie również próbowałem zrozumieć świat.
Przyroda - jako nauka o człowieku, przedmiot opisujący wygląd naszego ciała i środowiska. Tajemnice urodzenia i rozwoju, fenomeny seksualności i śmierci.
Plastyka - przedmiot choć niedoceniany, dla mnie najważniejszy.

Patrząc na swoje dotychczasowe obrazy, takie właśnie przedmioty przyszły mi od razu na myśl. Są też obrazy o innych sprawach, ale aby nie mnożyć klas - pomyślałem - porozmieszczam je w domu.
W domach są różne pomieszczenia. Jest salon, sypialnia, kuchnia i ubikacja. Dom każdy urządza według własnych możliwości i upodobań. Nie znając jeszcze swojej przyszłej wystawy, pomyślałem, że w domu można zmieścić wszystko, co pozostanie.

Paweł Susid

Z katalogu wystawy w galerii Zachęta, Warszawa 2006

 

Program operacyjny
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury

Biuro Wystaw Artystycznych
Dyrektor: Marian Rumin
Kielce, ul. Leśna 7
tel. (0-41) 344 49 42, fax: (0-41) 344-27-51
www.bwakielce.wici.info
e-mail: galeriabwakielce@pro.onet.pl
autor koncepcji ARTEE: Natalia Łakomska
realizator: Stanisława Zacharko